Επίσκεψη Κτηνιάτρου στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Πτολεμαΐδας!

IMG20240404101310

Στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας σήμερα 04-04-2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημέρωση από τον κτηνίατρο κ. Αντωνιάδη Θεοχάρη με θέμα την φροντίδα των κατοικίδιών μας και τη στάση μας απέναντι στα αδέσποτα ζώα. Ο κτηνίατρος ενημέρωσε όλους τους μαθητές/τριες για τις πιθανές ασθένειες που μεταφέρουν τα ζώα και τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να προστατευόμαστε δίνοντας πολύτιμες συμβουλές για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε τα αδέσποτα ζώα έτσι ώστε να υιοθετηθούν συμπεριφορές που θα μας προφυλάσσουν καθημερινά από τυχόν επικίνδυνες καταστάσεις. Επίσης έγινε αναφορά και στους φορείς που πρέπει να ενημερώνουμε και να κινητοποιούμε σε περίπτωση που χρειάζονται περίθαλψη και ειδική φροντίδα κάποιο αδέσποτο ζώο.

IMG202404041011482