Βιβλιοπαρουσίαση (από τους μαθητές του Ε1)

20240305 114130

Μετά από πρόταση της υπεύθυνης της βιβλιοθήκης και σε συνδυασμό με σχετική ενότητα στο βιβλίο Γλώσσας, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1 τμήματος του σχολείου μας, αφού διάβασαν βιβλία που επέλεξαν από τη δανειστική βιβλιοθήκη μας, προχώρησαν σε βιβλιοπαρουσίαση. Αυτή περιλάμβανε: σύντομη περίληψη του βιβλίου, ζωγραφιές σχετικά με τι τους εντυπωσίασε, αναφορά στους ήρωες και τον χαρακτήρα τους, βιογραφικό σημείωμα του συγγραφέα και την εμπλούτισαν με ποικίλες κατασκευές που τις προσάρμοσαν στο κεντρικό κομμάτι που είχαν συνθέσει. Στη συνέχεια ζητήθηκε από τα παιδιά να ψηφίσουν διαλέγοντας τις αρτιότερες, κατά τη γνώμη τους.

βιβλίο

Ωστόσο όλοι οι μαθητές αξίζουν συγχαρητήρια για τον κόπο και τον χρόνο που κατέβαλαν για να ολοκληρωθεί όλη η διαδικασία. Είναι καλό να προάγουμε την αξία του βιβλίου μέσα από παρόμοιες δράσεις και να αξιοποιούμε τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας, που μετράει κοντά στα 3000 βιβλία.