Συμμετοχή στην 11η Σχολική Εκστρατεία Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ»

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ 4

Με αφορμή την 6η Μαρτίου, Σχολική Ημέρα Ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμό, “Το Χαμόγελο του Παιδιού” και το «You Smile»το Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Δίκτυο Μαθητών και Μαθητριών του Οργανισμού με τη συνεργασία του Ευρωπαϊκού Δικτύου κατά του Σχολικού Εκφοβισμού (E.A.N)  υλοποιεί την πανελλαδική, ετήσια εκστρατεία “Μίλα Τώρα”. «Το Χαμόγελο του Παιδιού» έχει αναγνωριστεί ευρωπαϊκά ως «Εθνικό Κέντρο ενάντια στην ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό»  χάρη στις δράσεις και υπηρεσίες του πανελλαδικά σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και στο πλαίσιο σχετικού Συμφώνου συνεργασίας. “Το Χαμόγελο του Παιδιού” συμμετέχει και έχει την Προεδρία του Ευρωπαϊκού Δικτύου κατά του Σχολικού Εκφοβισμού.

Το Β’ τάξη του σχολείου μας συμμετείχε στην Σχολική Εκστρατεία ενάντια στην Ενδοσχολική Βία και τον Εκφοβισμό “ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ” με διάφορες εκπαιδευτικές δραστηριότητες και μηνύματα ενάντια στο bullying. Τα παιδιά δημιούργησαν το σύνθημα «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» με γλωσσοπίεστρα, με τα μπουφάν τους, γράψανε μηνύματα πάνω σε μπαλόνια, φτιάξανε κολλάζ, στέλνοντας έτσι το δικό τους μήνυμα!

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ 5 1
ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ 2