Μαθητικοί Αγώνες Σκάκι

IMG 20240303 164112 1

Με δύο ομάδες συμμετείχε το σχολείου μας στο 15ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι Κεντροδυτικής Μακεδονίας. Στην κατηγορία των δημοτικών σχολείων αγωνίστηκαν 28 ομάδες από δέκα πόλεις. Οι ομάδες του σχολείου μας κατέλαβαν την 7η και 17η θέση μετά από συναρπαστικές παρτίδες.

Η πρώτη ομάδα σε πέντε αγώνες έκανε δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες συγκεντρώνοντας 5 βαθμούς και κατέλαβε την 17η θέση. Ελπίδες για μετάλλιο είχε μέχρι τον τελευταίο γύρο η δεύτερη ομάδα, που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα αήττητη με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Κατατάχθηκε τελικά στην 7η θέση (ισοβαθμία 4η-7η) με 7 βαθμούς και άφησε πολλές ελπίδες για τα επόμενα χρόνια.

Συγχαρητήρια και στους 11 συμμετέχοντες για το αγωνιστικό πνεύμα και την ομαδικότητα που επέδειξαν.

Αναλυτικά αποτελέσματα εδώ